Den 22: WC, nočník a podobné kratochvíle

Nepatřím k lidem, kteří na záchodě prosedí hodiny a čtou si tam. Přiznám se bez mučení, teď bych těch pár minut listování novinami leckdy i ocenila. A občas si je i dopřeju. Proč?

WC je jediné místo, kde se zavřu a mám klid... nebo ne?

Od té doby, co se Pepík naučil pohybovat, tak považuju za svátek, když můžu jít na záchod bez asistence. V první fázi to ještě šlo - to totiž Pepík nedosáhl na kliku. Takže byla jistá šance, že když opravdu nutně potřebuju na záchodě soukromí, tak ho mám. Pravda, povětšinou se to neobešlo bez Pepíkova řevu z jedné strany a mého ujišťování "Pepííí já jsem tady, já HNED přijdu, jenom se vyčůrám" ze strany druhé. Pokud jsem nechtěla, aby zbořil panelák, tak jsem ho stejně nechala jít na záchod se mnou.

Teď už je ve fázi, kdy na kliku dosáhne, takže pokud není zrovna zamčeno, tak si i otevře. A mám po klidu.

... protože mamko takhle to má být

Chytré příručky tvrdí, že děti se nejvíc učí nápodobou. Ano, teoreticky to známe, ale stejně mě to v praxi nepřestane překvapovat. U nás to vypadá asi takto:

  • Sednu si na záchod. Pepík přijde, chvíli na sebe ťukáme (já zevnitř, on zvenku), pak si otevře a jde za mnou dovnitř. Pepík mě viděl smrkat do toaletního papíru. Takže urve kousek toaletního papíru a začne do něj usilovně smrkat.
  • Papírem se utírá zadek. Takže tímtéž pseudoposmrkaným kousíčkem papíru měl jednu dobu tendence mi utírat zadek. Naštěstí jej pořád ještě přeperu, takže jsem mu to vážně nedovolila a už ho to přestalo bavit.
  • Papír patří do záchodu, takže jej tam chce hodit. Je úplně jedno, jestli na tom záchodě zrovna sedíte (pak vám strká ruku mezi nohy, aby se dostal dovnitř) nebo ne.
  • Vedle WC je štětka a tou se záchod umývá. Takže Pepík si vezme štětku a jde umývat záchod. Opět i tady ze začátku platilo, že je úplně jedno, jestli na tom záchodě sedíte (v tom případě vás majznul štětkou po zadku) nebo ne. Naštěstí se mi podařilo mu vysvětlit, že se nejdřív spláchne a až pak čistí záchod.
  • Už jsem vám říkala, že papír patří do záchodu? A víte, že dávat ho tam po kouskách je zbytečné zdržování, dá se tam totiž hodit celá rulička naráz. Párkrát mi to Pepík vyvedl - no stojí to za to, obzvlášť, když je to poslední rulička, kterou máte :-)